Valószínűleg nem lepődünk meg, hogy az EU-ban óriási különbségek mutatkoznak a háztartások átlagos kiadásai között. A posztkommunista országok háztartásai arányait tekintve sokkal többet költenek élelmezésre, mint a “nyugati” országok. A különbség azonban meghökkentő mértékű, 2-3 szoros is lehet. Nem meglepő, hogy Magyarország is azon országok közé tartozik, ahol az EU-átlagénál jóval nagyobb szeletet hasít ki az élelmiszerek beszerzése a családok kiadásából.

Forrás: Eurostat / thejournal.ie
Az egész Európai Uniót nézve az állampolgárok több mint 956 milliárd eurót költöttek élelmiszerre és alkoholmentes italokra 2019-ben. Ez az összeg az EU GDP-jének 6,8 százalékával megegyező adat.
Mindez azt jelenti, hogy az EU-ban élő háztartások összes kiadásából átlagosan, országokon átívelően mintegy 13 százalékot csíp ki az élelmezés. Összességében ez a harmadik legmagasabb költési kör a háztartási, (23,5%) és a közlekedési kiadások (13,1%) után. Óriási ugyanakkor az egyes országok között a szakadék azt illetően, hogy a nemzeti háztartások teljes kiadásukból mire égetik el a legtöbb pénzt.

Forrás: movehub.com
Így például míg egy áltagos román háztartásnak a teljes kiadási tortájából 26 százalékot szakít ki az élelmezés, azaz több mint a kiadások negyede (!) erre megy. Addig Írországban csupán 8,6 százalékos ugyanez a kiadási szektor.
Arányait tekintve tehát kiadásukból a románok 3-szor annyit költenek élelmezésre, mint az írek. Románia mellett ugyanígy nagyon sokat költenek élelmezésre a litvánok és az észtek is, akiket a listán sorrendben Horvátország, Lettország, Szlovákia és Magyarország követi. Arányaiban tehát a magyar háztartások költik a 8. legtöbbet élelmiszerre az EU-ban.
Érdemes azt is megnézni, hogy például egy átlagos magyar háztartás egy osztrákhoz képest is majdnem kétszer annyit költ élelmezésre (1,8-szoros a különbség). Ugyanígy feltűnő az is, hogy a lista élén, azaz az élelmezésre legtöbbet költő országok között csak posztkommunista országokat találunk. Az EU-átlag fölött is gyakorlatilag csak olyan “nyugati” országok található, akik azért inkább Európa déli részén helyezkednek el.